Ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny to wymóg stawiany przez wiele banków. Co prawda zwiększa ono wysokość naszych comiesięcznych zobowiązań, ale zabezpiecza nas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Pamiętajmy, że polisę możemy też wykupić indywidualnie.

Tylko część banków stawia wymóg, że biorąc określony kredyt, musimy wykupić oferowane wraz z nim ubezpieczenie na życie. Taką polisę możemy wykupić indywidualnie, dopasowując ją do naszych potrzeb i oczekiwań. Taka polisa na życie ma charakter terminowy i jest polisą typowo ochronną. Zabezpiecza naszą rodzinę na sumę równą wysokości zaciągniętego zobowiązania, a czas obowiązywania polisy jest co najmniej tak długi jak okres spłacania kredytu.

    Ubezpiecz się już teraz

Zakres polisy

Wybierając polisę na życie, warto przyjrzeć się ofertom kilku ubezpieczycieli i rozważyć rozszerzenie jej o umowy dodatkowe, zabezpieczające nas na wypadek ciężkiej choroby, nieszczęśliwych wypadków, kalectwa czy utraty pracy. Zwiększy to zakres polisy, a nam da poczucie, że w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia nasza rodzina poradzi sobie ze spłatą kredytu. Porównując oferty ubezpieczycieli, zwracajmy uwagę nie tylko na wszelkie wyłączenia, czyli sytuacje, gdy środki gwarantowane w polisie nie zostaną wypłacone. Przeanalizujmy również zakres poszczególnych polis i to, jak ubezpieczyciele definiują nieszczęśliwy wypadek czy trwałe kalectwo, jakie choroby uznają za ciężkie itp. Diabeł tkwi w szczegółach, wybierajmy więc takie polisy, których Ogólne Warunki ubezpieczenia są według nas pozbawione “haczyków”.

Koszt polisy

Koszt polisy pod kredyt może być różny w zależności od sumy ubezpieczenia, naszego wieku i wykonywanego zawodu, stanu zdrowia czy ryzyka obciążenia dziedzicznymi chorobami. Generalnie im niższy wiek ubezpieczonego, tym niższa składka ubezpieczenia. Pamiętajmy, że korzystniejsze może być opłacanie składek w systemie rocznym, a nie miesięcznym, musimy jednak pilnować terminu ich płacenia. Jeśli mamy już wykupioną polisę na życie na mniejszą kwotę, np. w zakładzie pracy, nie obawiajmy się, że jest to niepotrzebne dublowanie – w razie nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić nam środki, nawet jeśli mamy kilka wykupionych polis.

 Redakcja portalu: ubezpieczenienazyciekalkulator.pl