Konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dotyczy każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu – także posiadacza taksówki. Jeśli zamierzasz świadczyć odpłatny przewóz osób sprawdź, ile będzie kosztować cię polisa i dowiedz się, gdzie możesz wykupić takie ubezpieczenie.

Świadczenie usług w zakresie przewozu osób rządzi się nieco innymi prawami w porównaniu z użytkowaniem pojazdu osobowego na użytek prywatny. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą to pod uwagę podczas wyliczania składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W efekcie cena ubezpieczenia OC (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/) jest wyższa niż w przypadku standardowego samochodu osobowego, a wynika to z większego ryzyka ubezpieczeniowego.

Droższe OC taksówek – z czego wynika?

Istotą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest przejęcie finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd. Im większe jest prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, tym wyższa może być składka.

I właśnie z takiego założenia wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe podczas szacowania wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dla wielu ubezpieczycieli świadczenie usług taksówkarskich wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzenia drogowego. Powód jest prosty – taki pojazd użytkowany jest każdego dnia i to przez wiele godzin, co zwiększa prawdopodobieństwa udziału w stłuczce.

Wśród pozostałych czynników wpływających na cenę składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wymienić można m.in.:

  • zużycie eksploatacyjne samochodu – co niesie za sobą ryzyko, że awaria będzie przyczyną stłuczki
  • częsta jazda w godzinach szczytu – zakorkowane ulice to większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego
  • pośpiech klienta – co może rozpraszać koncentrację kierowcy, a co za tym idzie – zwiększyć ryzyko udziału w stłuczce.

Warto pamiętać, że samochody wykorzystywane jako taxi traktowane są jako auta szczególnego przeznaczenia. Między innymi dlatego składki OC są wyższe, podobnie jak w przypadku pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy czy do świadczenia usług kurierskich.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie taksówki?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu taxi jest kwestią złożoną. Poza powyżej opisanymi czynnikami, znaczenie mają także podstawowe elementy wpływające na ryzyko ubezpieczeniowe. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie OC taksówki. Potrzebna jest indywidualna wycena, której można dokonać np. za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego.

Przykładowa kalkulacja dokonana za pośrednictwem serwisu Rankomat pokazuje, że różnice w kosztach są ogromne. Wiele zależy przede wszystkim od marki, modelu, rodzaju silnika oraz jego pojemności. Różnica między najdroższą a najtańszą ofertą może wynieść nawet 56%!

Warto podkreślić, że koszt polisy OC dla taksówkarzy bywa kilkakrotnie wyższy w porównaniu z ubezpieczeniem wykupywanym dla pojazdu użytkowanego wyłącznie do celów prywatnych.

Gdzie kupić tanie OC dla taxi?

Doświadczenie wielu taksówkarzy pokazuje, że wybór przypadkowej oferty ubezpieczeniowej może sporo kosztować. Jeżeli nie lubisz przepłacać, a chcesz sporo zaoszczędzić, porównaj dostępne propozycje przygotowane przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe. Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych i dokonywać analizy – wystarczy, że skorzystasz z internetowego serwisu ubezpieczeniowego. Na czym to polega? Znajdziesz tam kalkulator internetowy, dzięki któremu otrzymasz konkretną wycenę na podstawie danych zamieszczonych w formularzu.

Zastanawiasz się, jak możesz obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC dla taksówki? Jest na to kilka sposobów – oczywiście całkowicie „legalnych”. Wystarczy, że:

  • już na etapie zakupu auta wybierzesz odpowiednią markę samochodu – taką, która jest uznawana przez ubezpieczycieli przez względnie bezpieczną
  • już na etapie zakupu pojazdu zdecydujesz się na auto z mniejszą pojemnością silnika – im jest ona większa, tym większe prawdopodobieństwo wyższej ceny polisy
  • wykupisz OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem – najlepszym rozwiązaniem będzie AC uzupełnione dodatkowo o assistance czy NNW kierowcy i pasażerów. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe pozwalają na wykupienie AC dla taxi.

Warto także wykazać się dobrą historią ubezpieczeniową. Brak szkód na swoim koncie będzie oznaczać mniejsze ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego. Pozwoli to jednocześnie na uzyskanie zniżek – nawet do 60%.

Ubezpieczenie floty pojazdów – ile kosztuje?

Nieco inaczej przedstawia się kwestia kosztów ubezpieczenia kilku pojazdów taksówkarskich. W tym przypadku cena polis będzie ustalana całkowicie indywidualnie – najprawdopodobniej będzie trzeba skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeżeli jesteś posiadaczem mocno rozbudowanej floty pojazdów, wówczas będziesz mógł liczyć na spore zniżki. Jednak i tutaj liczyć się będzie m.in. to gdzie jest prowadzona działalność, jaka jest wartość samochodów zgłoszonych do ubezpieczenia itd.

Źródło https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-taksowki