Na decyzję o zakupie ubezpieczenia na życie wpływa wiele czynników, z których niewątpliwie najbardziej znaczącym jest jego cena. Nie lubimy przepłacać, a w szczególności za coś tak nienamacalnego jak polisa. Warto jednak sobie uświadomić, że kwota przeznaczona na nią  jest niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa jakie zyskamy.

Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych

Warto zatem wiedzieć co kształtuje cenę  polisy i wybrać optymalne rozwiązanie.

Od czego zależy cena polisy?              

Na cenę ubezpieczenia na życie wpływ ma najczęściej 5 czynników:

  • wiek – im szybciej zdecydujemy się na zakup polisy na życie, tym mniej za nią zapłacimy; ludzie młodzi z założenia są zdrowsi, zatem ryzyko związane z ich śmiercią jest o wiele niższe niż w przypadku osób starszych,
  • stan zdrowia – do oszacowania ryzyka ubezpieczeniowego bierze się pod uwagę przebyte choroby, styl życia, nałogi, aktywność fizyczną, itd.
  • rodzaj ubezpieczenia – terminowa polisa na życie jest o wiele tańsza od bezterminowej, ponieważ okres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest z góry sztywno określony. Zdecydowanie większe ryzyko ubezpieczyciel ponosi w przypadku ubezpieczenia bezterminowego, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa będzie trwała do śmierci ubezpieczeniowego,
  • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka ubezpieczeniowa,
  • zakres ochrony – im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej i więcej umów dodatkowych, tym więcej zapłacimy za polisę.

Jak wybrać polisę?

Aby nie przepłacić za polisę na życie, warto porównać ze sobą wszystkie produkty dostępne na rynku ubezpieczeniowym. Nie zapominajmy przy tym, że okazyjna cena nie jest jedynym kryterium wyboru. Najtańsza oferta może się okazać całkowicie nieodpowiadająca naszym potrzebom. Oferta ofercie nierówna. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne wyłączenia i zdarzenia objęte ochroną ubezpieczeniową, dlatego należy dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Warto zdecydować się na taki produkt, który zapewni nam ochronę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Dzięki umowom dodatkowym, które co prawda przyczyniają się do zwiększenia ceny ubezpieczenia, możemy znacznie rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej i tym samym zapewnić poczucie bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Porównywarka internetowa będzie pomocna we wstępnym rozeznaniu się na rynku polis na życie. Możemy wybrać zakres i czas ochrony, następnie spotkać się z kilkoma agentami ubezpieczeniowymi i dopiero po dogłębnej analizie zaproponowanych ofert wybrać tę najbardziej nas interesującą.

Redakcja portalu ubezpieczenienazyciekalkulator.pl