Tania polisa jest dobra, bo jest dobra i tania – taka parafraza w przypadku ubezpieczeń na życie zawiera logiczny błąd. Zakup produktu ochronnego wyłącznie w oparciu o niską cenę jest zazwyczaj niekorzystny od strony finansowej.

    Porównaj ubezpieczenia od ręki

Nadrzędną zasadą ekonomii jest zależność jakości od ceny. Nie jest to żadna tajemna wiedza, choć wciąż nie brakuje osób, które stać na produkt z wyższej półki, jednak zachęceni pozornymi oszczędnościami, decydują się podjąć ryzyko i narażają się na przykre konsekwencje, których rozczarowanie jest najłagodniejszym objawem.

Przykład idzie z góry

Gospodarka większości krajów świata opiera się na założeniach kapitalizmu, gdzie podstawowe kryterium rozwoju podmiotu gospodarczego, czyli firmy, stanowi przychód. Chęć uzyskania większych wpływów z danego przedsięwzięcia rodzi pokusę oszustwa. Głośna była niedawna sprawa – stanowiąca raczej tajemnice poliszynela – o faszerowaniu m.in. w Polsce wyrobów mięsnych specjalnymi mieszankami przypraw i tzw. wkładów w celu uzyskania imitacji oryginału tanim kosztem.

W branży ubezpieczeniowej może być podobnie, ale czy na pewno tak jest? Wielu klientów nie godzi się z orzeczeniem towarzystw z powodu odmowy wypłaty świadczenia. Mniejsza o to, czy słusznie. Jednak powody nieporozumień są co najmniej dwa:

  • Postawienie na tanie ubezpieczenia z niską składką i niską sumą ubezpieczenia oraz wąskim zakresem ochrony
  • nieznajomość Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dołączanych do każdej polisy jeszcze przed podpisaniem umowy

Czy to się opłaca?

Decydując się na tanie ubezpieczenia życiowe, warto zastanowić się z jednej strony, czy oferowany zakres ochrony jest warty swojej ceny, a z drugiej ustalić górną granicę składki możliwą do pokrycia co miesiąc lub z inną częstotliwością. Czasem okazuje się, że za niewiele więcej (np. przy dokupieniu umowy dodatkowej) można zyskać nie tylko szeroki wachlarz ochrony, ale i bezcenny spokój oraz poczucie komfortu.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazyciekalkulator.pl