O istnieniu ubezpieczeń i ewentualnych nowościach dowiadujemy się przeważnie z mediów lub rozmaitych przekazów reklamowych. Gorzej wygląda sprawa opinii – te są przekazywane najczęściej drogą elektroniczną na rozmaitych forach dyskusyjnych. Problem w tym, że autorem testu może być każdy, nawet nieubezpieczony.

Wyrób własną opinię na temat polisy

Skala tego zjawiska jest szczególnie wyrazista w internecie. Rozmnażające się strony, panele dyskusyjne, fora, wątki i komentarze po krótkiej i powierzchownej ich lekturze prowadzą zwykłego czytelnika do chaosu informacyjnego. Wśród opinii przeważają te negatywne, co jest zjawiskiem dość naturalnym, bo jeśli ktoś jest zadowolony z produktu czy usługami czas na inne czynności, niekoniecznie związane z dzieleniem się własnym zdaniem w sieci.

 

Dlaczego nie ma świadczenia?

Posiadacze polis nie tylko na życie, ale także komunikacyjnych, turystycznych czy nieruchomości nierzadko spotykają się z odmową wypłaty świadczenia lub jest ono, według nich, zbyt niskie w stosunku do szkód. Zajmijmy się pierwszym przypadkiem, czyli całkowitym nieprzyznaniem odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku:

  • Nieznajomości regulaminu ubezpieczenia, czyli treści dokumentu OWU,
  • Zbyt wąskiego zakresu ubezpieczenia, w wyniku którego zaistniała szkoda nie mieści się w katalogu objętym sumą odszkodowania,
  • Winy ubezpieczonego, który nie zachował należytych środków ostrożności i dopuścił się poważnego zaniedbania.

 

Opinia opinii nierówna

Wymienione powody sprawiają, że przeważająca część klientów, którym świadczenie nie zostało przyznane, daje upust swojej frustracji w postaci anonimowych wpisów na forach internetowych. Oczywiście, nikt z autorów nie porusza we wpisie kwestii Ogólnych Warunków Ubezpieczenia czy w ogóle szczegółów posiadanej polisy. A szkoda, bo dopiero po przyjrzeniu się takiej umowie bliżej mogłoby się okazać, że niewielu z nas do końca wie, pod czym składa swój podpis.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazyciekalkulator.pl