Wybór dobrej polisy na życie to jedna z najważniejszych decyzji finansowych. Jej znaczenie jest przynajmniej tak samo duże, jak wybór dobrego kredytu hipotecznego. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku zawieramy przecież umowę na wiele lat i zobowiązujemy się płacić z własnej kieszeni pokaźne sumy. Dlatego nie może być tutaj drogi na skróty.

 

Warto pamiętać, że fakt, iż towarzystwo ubezpieczeń zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, nie znaczy jeszcze, że zagwarantuje nam najlepszą ofertę. Dlatego też należy potraktować ranking ubezpieczenia na życie tylko jako pewne wytyczne, nie sztywne reguły. Głównymi czynnikami decydującymi w rankingach są:

 

  • koszt polisy -jednak to nie wysokość składki powinien być decydujący przy wyborze ubezpieczenia,

  • ocena ekspertów ubezpieczeniowych – to w sumie nie najgorszy pomysł, gdy eksperci przeanalizują dodatkowe opcje do polisy albo elastyczność umowy. Ale czasem może się zdarzyć, że taki ranking to po prostu PR-owa publikacja ubezpieczyciela,

  • ocena samych ubezpieczonych – to jest najlepsze podejście. Ubezpieczenia na życie to produkty bardzo spersonalizowane. Nie powinno więc zaskakiwać, że najlepiej, gdy oceniać będą sami ubezpieczeni, dla których te produkty są skierowane.

 

Zabezpiecz swoją przyszłość online

 


Z oceny wynika, że dobry ranking ubezpieczeń na życie uwzględnia elastyczność sum ubezpieczenia – zarówno co do niskich, jak i wysokich progów. Możliwość ubezpieczenia osób zarówno bardzo młodych, jak i w podeszłym wieku, czytelne OWU, elastyczne składki, jest tworzony na podstawie głosów samych ubezpieczonych, umożliwia ocenianie samego produktu. Niektóre zakłady ubezpieczeń mogą mieć dobre ubezpieczenia dla osób starszych, inne lepsze polisolokaty.

Warto ten temat dobrze przemyśleć, nie spieszyć się, zastanowić nad własnymi potrzebami, żeby dokonać świadomego wyboru. W przeciwnym razie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat może się okazać, że pomimo poniesienia wysokich kosztów polisa nie zapewniła ochrony, na którą liczyliśmy.

Redakcja poleca: Wypłata z ubezpieczenia na życie w PZU – Za co dostanę odszkodowanie w PZU?