Klienci, którzy przy wyborze dowolnego produktu kierują się wyłącznie ceną, są uznawani za oszczędnych, ale w dłuższej perspektywie czasu takie podejście może okazać się złudne. Szczególnie gdy oszczędności dotyczą najważniejszego, czyli ludzkiego życia.

    Zobacz jak wybrać najoszczędniejsze rozwiązane

Jedno z powiedzeń brzmi: „Na tanie rzeczy stać tylko ludzi bogatych”. Okazuje się, że w wielu sytuacjach te słowa wcale nie są pozbawione logiki. Wynika to z prostego faktu, że przedmioty niskiej jakości szybciej się zużywają, więc po krótkim czasie trzeba je wymienić, czyli zakupić raz jeszcze, co wiąże się z podwójnym, a czasem potrójnym wydatkiem.

 

Między ceną a zakresem ochrony

Ubezpieczenia na życie rządzą się podobnymi prawami. Koszt zakupywanej polisy ma być dla wielu jak najniższy, ponieważ wieku z klientów towarzystw ubezpieczeniowych w rzeczywistości nie liczy się z możliwością wystąpienia zdarzenia lub traktuje taką ewentualność z przymrużeniem oka. Stąd powszechny trend do oszczędzania za wszelką cenę, co prowadzi w prostej linii do w najlepszym wypadku poczucia rozczarowania z tytułu nieprzyznanego świadczenia.

Prawda jest taka, że pod pozorem zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca klienci decydują się powszechnie na umowę podstawową, która rzeczywiście jest opcją najtańszą w każdym przedziale wiekowym ubezpieczonych, ale zapewnia najwęższą ochronę.

Tymczasem za relatywnie niewielką dopłatą można zwiększyć zakres polisy na różne okoliczności:

  • Zdiagnozowanie nowotworu
  • Zdiagnozowanie choroby przewlekłej
  • Leczenie i pobyt w szpitalu
  • Pobyt w pracy zagranicą
  • Ubezpieczenie dziecka w ramach polisy posagowej

Redakcja poleca: Ubezpieczenie na życie Smart Life – sprawdzamy, czy warto?

Regularne i dopasowane składki

Określając cenę ubezpieczenia na życie trzeba przede wszystkim dostosować możliwości własnego budżetu do wysokości ubezpieczenia, czyli składki opłacanej co miesiąc, co kwartał czy nawet co rok. Regularne wykonywanie tej czynności jest kluczowe z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszelkie przestoje i opóźnienia będą powodować, że ciągłość ochrony będzie zaburzona, a ubezpieczyciel będzie miał podstawy, by nie wypłacić świadczenia w momencie gdy dojdzie do zdarzenia, a składka zostanie uiszczona zbyt późno.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazyciekalkulator.pl