Zalanie mieszkania jest złożonym przypadkiem i warto najpierw rozważyć wszystkie warianty zdarzenia. Znajomość swoich praw i obowiązkw pozwoli skutecznie egzekwować należne nam świadczenia. Przy czym nie zawsze będą one pochodzić od towarzystwa ubezpieczeniowego.

dom

Co roku problem zalania mieszkań dotyczy tysięcy lokatorw. Nie wszyscy z nich są winowajcami i nie wszyscy też wiedzą od kogo mogą domagać się odszkodowania. Posiadanie ubezpieczenia z odpowiednim zakresem ochrony to pewny sposb na otrzymanie świadczenia, ale co zrobić w przypadku braku polisy?

Sąsiad z gry zalał moje mieszkanie

Jeśli nasze mieszkanie nie znajduje się na ostatnim piętrze, wwczas istnieje ryzyko, że nieuważny sąsiad zaleje nasze mieszkanie. Jakie kroki należy podjąć? Przede wszystkim ustalić winowajcę, bo może się okazać, że źrdło wycieku wody znajduje się nie tam, gdzie nam się wydawało.

Bez względu na sprawcę warto mieć polisę mieszkaniową, ktra uwzględnia przypadek zalania. Dzięki pieniądzom z polisy będziemy mogli wykonać niezbędny remont ścian, podłogi i mebli, co zależy oczywiście od rozmiaru szkd.

Gdy takiej polisy nie posiadamy albo nasze ubezpieczenie nie posiada odpowiedniego zakresu ochrony, wtedy trzeba dochodzić swoich praw u sąsiada najlepiej, żeby on posiadał ubezpieczenie zawierające OC w życiu prywatnym. Wtedy za szkody w naszym mieszkaniu zapłaci jego ubezpieczyciel.

Odpowiedzialność za zalanie a instalacja

Może się tak zdarzyć, że woda, ktra wydostaje się z mieszkania sąsiada, jest skutkiem awarii powstałej z niczyjej winy. Klasyczny przypadek stanowi pęknięcie rury biegnącej między ścianami. Dlatego dla rozrżnienia warto pamiętać o dwch rodzajach awarii pod katem miejsca powstania:

  • instalacja pionowa gdy źrdłem zalania jest wyciek wody z rur biegnących między mieszkaniami a zabudowanymi w ścianie, za ich stan odpowiada spłdzielnia i to ona winna pokryć straty materialne swoich lokatorw,
  • instalacja pozioma gdy źrdłem zalania jest wyciek wody z rur biegnących w podłodze; odpowiedzialność spoczywa na lokatorze/właścicielu mieszkania.

Polisa mieszkaniowa pozwala też uniknąć sporw międzysąsiedzkich na drodze postępowania sądowego. Jest to metoda już ostateczna i brana pod uwagę gdy żadna ze stron nie dojdzie do porozumienia, a w praktyce oznacza brak odpowiedniego ubezpieczenia.

Jaką polisę od zalania wybrać?

Mieszkanie położone na środkowym piętrze to ryzyko zalania sąsiada z dołu, ale i bycia poszkodowanym przez lokatora z gry. Aby ochronić się przed finansowymi skutkami zalania, wcale nie trzeba poświęcać wielkich środkw. Wystarczy już 100-150 zł rocznie. Dokładna cena ubezpieczenia mieszkania na strzezdom.pl czy innych porwnywarkach jest możliwa do wyliczenia w parę chwil. Niewiele więcej czasu zajmuje zakup polisy mieszkaniowej online.

Najlepiej, aby polisa uwzględniała zalanie w niektrych ofertach to zdarzenie jest zawarte w umowie podstawowej oraz OC w życiu prywatnym, czyli ochronę na wypadek wyrządzenia szkody sąsiadowi, ktrą może być wyciek wody z pralki czy zatkanej wanny.

Opcja zalania przyda się także w przypadku innych nieruchomości. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje ubezpieczenie domu jest równie szybka do uzyskania, co wybór najkorzystniejszego rozwiązania, które w razie szkody okaże się bezcenne. Oprócz tego warto posiada konto oszczędnościowe z którego środki pomogą nam w przypadku takich nieszczęść lub innych. Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe na https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/ i wybierz najlepsze konto dla siebie.